Osanotot menehtyneen undun puolesta. Hyvä, että mietitte jo uuden linnun hankintaa, ettei seurallisen parvilinnun tarvitsisi jäädä liian pitkäksi aikaa yksin.
Tuon ikäiselle undulle paras kaverivalinta voisi olla toinen hieman vanhempi lintu lähestulkoon samasta ikäluokasta. Kannattaa liittyä facebookin Kaijuli ry:n "Myydään lintuja & tarvikkeita" -ryhmään, jossa voit kysellä, olisiko jollakulla myydä linnullesi hieman iäkkäämpää kaveria. Uskoisin, että tällainen järjestely voisi toimia todella mukavasti.
Vaihtoehtonahan olisi myös ostaa uusi nuorempi lintu eäinkaupasta tai kasvattajalta - suosittelen lämpimästi kasvattajaa. Jos haluat jatkaa lintuharrastusta pidempään, voisi olla mielekästä hankkia vaikka kolme nuorehkoa undulaattia kasvattajalta. Kun vanhemmasta sitten joskus aika jättää, ei uusi, ostettu lintu jäisi taas yksikseen. Undulaattihan on parhaimmillaan parvessa (4+ lintua).
Vaihtoehtona on myös löytää tälle yksin jääneelle lintuselle uusi koti, jossa se pääsisi viettämään mös vanhuudenpäiviään parven seurassa.